Кінематографічний світ України сколихнула новина: Держкіно має намір реорганізувати “Довженко-Центр”. Про це йдеться у відповідному наказі. У центрі ж впевнені, що такі діє – де-факто означає ліквідацію національного кіноархіву.

«Таким чином, відповідати за унікальну кінематографічну спадщину України Держкіно доручає де-факто «сплячій» установі, що з моменту свого заснування за часів Януковича в 2011 році не здійснювала жодної діяльності, не має штату, відповідних компетенцій, сайту тощо», – говориться у повідомленні «Довженко-Центру».
Наказом передбачається, що усі фільми з колекції та майно «Довженко-Центру» треба передати державній установі «Науковий центр кінематографії України», основним видом діяльності котрої «вища освіта»; співробітників центру мають повідомити про можливе звільнення; зі структури центру має бути виокремлено державне підприємство «Українська анімаційна студія», якій передуть авторські права на українську анімацію. Водночас у наказі не згадують кіноархівну та музейну колекції «Довженко-Центру».
У Міністерстві культури та інформаційної політики вже прокоментували заяву «Довженко-Центру» про реорганізацію. У заяві зазначається, що Мінкульт не був проінформований про рішення Держкіно щодо реорганізації ДП «Національний центр Олександра Довженка».

“Програма будь-якої реорганізації тепер виключно прерогатива Держкіно. В рішенні Держкіно щодо Довженко-Центру мова не йде про ліквідацію, а тільки про реорганізацію», – написав міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.
Мінкульт проти ліквідації та нехтування кіноспадщиною, додав Ткаченко. У той же час, у Держкіно заявили, що не планують ліквідовувати «Довженко-Центр».
«Центр є лише зберігачем фільмофонду, а не самим Фільмофондом та архівною установою, створеною для цього», – пояснили у Держкіно.
Читайте також: Українські фільми, які потрібно подивитись кожному
У заяві Держкіно вказано, що «реорганізація» дозволить «Довженко-Центру» приділити більшу увагу розвитку музейної справи й кінокультури, а також організації івентів. Усіх працівників обіцяють перевести на аналогічні посади в одну з трьох новоутворених організацій. Повноваження щодо архівування комплектів вихідних матеріалів фільмів і фільмокопій передадуть «Науковому центру кінематографії України».
Нагадаємо, у Чернівцях завершився Миколайчук OPEN, який став першим фестивалем нового кіно, який відбувся в Україні із часів повномасштабного вторгнення.